Cijene hrane u veljači na najnižoj razini u tri godine

In Vijesti iz svijeta
hrana

Cijene hrane spustile su se u veljači na najnižu razinu u tri godine zahvaljujući znatno jeftinijim žitaricama koje su prevagnule nad skupljim šećerom i mesom, izvijestila je u petak Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO).

FAO indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u veljači za 0,9 bodova u odnosu na revidiranu vrijednost za siječanj, na prosječna 117,3 boda, najnižu razinu od veljače 2021. godine.

U odnosu na prošlogodišnju veljaču njegova je vrijednost niža za 10,5 posto.

Najviše su u veljači pojeftinile žitarice, za 5,0 posto u odnosu na siječanj, odražavajući pad cijena kukuruza zbog očekivanja obilne žetve u Južnoj Americi i konkurentnih cijena koje nudi Ukrajina. Pojeftinila je i pšenica, zbog snažnog tempa ruskog izvoza.

Izrazitije su pale i cijene biljnih ulja, za 1,3 posto u odnosu na siječanj. Sojino ulje značajno je pojeftinilo zbog prognoza o obilnom urodu soje u Južnoj Americi. Pale su i cijene ulja od suncokreta zahvaljujući obilnom ukrajinskom izvozu.

Najviše je pak u veljači poskupio šećer, za 3,2 posto u odnosu na siječanj, pod utjecajem zabrinutost za brazilsku proizvodnju nakon dugotrajnog razdoblja suše i procjena o slabijoj proizvodnji na Tajlandu i u Indiji, dvije vodeće izvoznice.

Cijene mesa porasle su 1,8 posto, održavajući poskupljenje mesa peradi i govedine pod utjecajem problema s transportom u Australiji zbog jakih kiša. Blago je poskupjela i svinjetina, zbog pojačane kineske potražnje i slabije opskrbe iz zapadne Europe.

FAO-v indeks pokazuje i poskupljenje mlijeka i mliječnih proizvoda, za 1,1 posto u odnosu na siječanj, pod utjecajem snažnije azijske potražnje za maslacem.

Blagi rast proizvodnje pšenice

U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je blago podigao procjenu svjetske proizvodnje žitarica u 2023., na 2,84 milijarde tona, novu najvišu razinu otkad objavljuju podatke. To bi značilo da je u odnosu na prethodnu godinu porasla za 1,1 posto, pokazuju novi izračuni.

Potvrdili su pak procjenu potrošnje žitarica u sezoni 2023/2024., koja bi trebala dosegnuti 2,82 milijarde tona i biti veća za 1,2 posto nego u sezoni 2022/2023..

To bi značilo da će zalihe žitarica na kraju sezone 2023/2024. iznositi 896,9 milijuna tona i biti više za 2,9 posto više nego na početku, pokazuju nove FAO-ve procjene.

Globalna trgovina žitaricama trebala bi u aktualnoj sezoni no novim FAO-vim izračunima porasti za 1,3 posto, na 483 milijuna tona, uz veći obujam trgovine kukuruzom zahvaljujući prognoziranoj većoj ukrajinskoj ponudi i snažnijoj kineskoj potražnji, procjenjuju u FAO-u.

Trgovina pšenicom trebala bi se smanjiti za 1,2 posto u odnosu na 2022/2023. i kliznuti na 197,5 milijuna tona.

U prvoj prognozi ovogodišnjeg uroda pšenice FAO je izračunao da bi trebala porasti za jedan posto, na 797 milijuna tona. (H)

You may also read!

poljoprivreda

Osiguranje seljacima skupo, osiguravateljima neprofitabilno

Osiguranje poljoprivrednih usjeva i nasada postalo je neprofitabilno jer su štete zbog klimatskih promjena sve izvjesnije, dok s druge

Read More...
Kongres menadžera 2024

Održan Kongres menadžera 2024. – Tehnologija napreduje, ali ljudi ostaju pokretači

U organizaciji udruge CROMA, održan je dvodnevni Kongres menadžera 2024. pod nazivom "Ljudi, tehnologija i budućnost poslovanja". Događaj je

Read More...
AgroRocks 2024

AgroRocks 2024 – Kako sutra proizvoditi hranu?

Već četvrtu godinu zaredom, najvažniji akteri domaćeg agrara okupili su se u prostoru Gospodarskog centra (GC) u Osijeku na

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design