Cijene nafte pale prema 44 dolara, trgovce zabrinuli podaci iz eurozone

In Financije i gospodarstvo
benzin

Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 44 dolara zbog slabih pokazatelja iz eurozone koji potpiruju sumnje da će oporavak od koronakrize biti mukotrpan, s obzirom na opetovani rast broja zaraženih.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 75 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 44,15 dolara. Na američkom je tržištu barel pojeftinio 82 centa i njime se trgovalo po 42 dolara.

Pažnju trgovaca zaokupilo je danas izvješće londonske tvrtke Markit, koje je pokazalo posustajanje gospodarskog oporavka eurozone u kolovozu, zbog slabljenja aktivnosti u uslužnom sektoru pod utjecajem opetovanog rasta broja zaraženih koronavirusom.

Markitov indeks menadžera nabave u privatnom sektoru pao je u kolovozu za 3,3 boda u odnosu na srpanj, na 51,9 bodova.

Da oporavak neće teći glatko pokazuje i pad indijskog uvoza sirove nafte u srpnju, na najnižu razinu od ožujka 2010., zbog ponovnog uvođenja mjera zatvaranja kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa,ali i radova na održavanju rafinerija.

“Potražnja će se, po našem mišljenju, vjerojatno približiti pretpandemijskim razinama 2021. godine, a u ostatku 2020. vodit će se prigušena borba, praćena pokušajima da se suzbiju posljedice drugog vala (zaraze)”, napominje konzultantska kompanija Rystad Energy.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini partneri, uključujući Rusiju, paralelno vode računa o tome da oni koji su proizvodili više no što je dogovoreno sada proizvode manje no što je utanačeno dogovorom o koordiniranom smanjenju opskrbe.

Do kraja srpnja OPEC+ smanjivao je opskrbu za ukupno 9,7 milijuna barela dnevno a od kolovoza do kraja godine smanjivat će se za 7,7 milijuna barela dnevno.

Interno izvješće OPEC+ pokazalo je da grupa zbog prekomjerne opskrbe od svibnja i srpnja planira tražiti od proizvođača smanjenje proizvodnje u kolovozu i rujnu.

Očekuju, prema tom izvješću, da će potražnja za naftom ove godine pasti za 9,1 milijun barela dnevno, odnosno, bude li broj zaraženih koronavirusom rastao dulje vrijeme i u drugoj polovini godine, za čak 11,2 milijuna barela dnevno.

OPEC danas nije objavio podatak o cijeni barela referentne košarice nafte svojih članica. U srijedu iznosila je 45,19 dolara. (H)

You may also read!

Tonći Glavina

Hotelski sektor ulazi u sljedeću sezonu s optimizmom, a za jačanje konkurentnosti ključno je potaknuti veća ulaganja u nove kapacitete koja osiguravaju veću dodanu vrijednost i održivost hrvatskog turizma

Hotelski sektor izuzetno je zadovoljan ostvarenim rezultatima ove turističke godine i visokom popunjenošću te optimistično gleda na sljedeću sezonu,

Read More...
Od izvora do mora 2024_Ranko Šuvar CROPIX_3

Obilježen završetak ovogodišnjeg izdanja projekta ‘Od izvora do mora’

Simboličnom sadnjom na lokaciji Turističko-edukativni centar Novo Čiče u Velikoj Gorici, obilježen je završetak ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora

Read More...
Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51posto privatnog sektora

Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51 posto privatnog sektora

U Hrvatskoj samo oko 15 posto poduzeća izvozi, a istovremeno ta baza poduzeća zapošljava više od polovice svih radnika

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design