Eurostat: Proizvođačke cijene u EU ubrzale, u Hrvatskoj usporile

In Financije i gospodarstvo
eurostat

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na razini Europske unije i eurozone u rujnu su ubrzale na mjesečnoj i godišnjoj razini, dok je u Hrvatskoj zabilježeno usporavanje rasta, pokazuju procjene europskog statističkog ureda.

Prema podacima Eurostata, objavljenim u ponedjeljak, cijene su u rujnu na mjesečnoj razini i u EU i u eurozoni porasle 0,6 posto, dok je u kolovozu rast u EU iznosio 0,4, a na području zajedničke europske valute 0,3 posto.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u rujnu porasle 0,4 posto u odnosu na kolovoz, kada je taj rast iznosio 0,7 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Najviše su na mjesečnoj razini cijene porasle u Nizozemskoj, 2,9 posto, Danskoj 1,4, Belgiji 1,3, i Grčkoj 1,2 posto, dok je pad zabilježio jedino Cipar, 1,4 posto.

Pritom je porast ponajviše rezultat rasta cijena energenata, za 2,0 posto u EU te 1,5 posto u eurozoni. Također, pridonio je i rast cijena intermedijarnih proizvoda te trajnih potrošačkih dobara, koji je bio istovjetan u EU i eurozoni, 0,4 odnosno 0,2 posto.

Ako se isključe cijene u energetskom sektoru, rast cijena u rujnu na mjesečnoj razini ukupnoj industriji EU-a iznosio je 0,2, a eurozoni 0,1 posto, pokazuju podaci Eurostata.

U odnosu na prošlogodišnji rujan, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda skočile su 2,9 posto u eurozoni te 3,3 posto na području EU. U kolovozu je taj rast za EU iznosio 2,9, a za eurozonu 2,5 posto.

U Hrvatskoj je, pak, i na godišnjoj razini zabilježeno usporavanje rasta. Naime, proizvođačke cijene u rujnu su u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje porasle 2,1 posto, dok je u kolovozu taj rast iznosio 3,3 posto.

Kako navodi Eurostat, rast cijena je zabilježen u svim zemljama članicama, a najviše u Belgiji, 7,0 posto, a slijede Nizozemska sa 6,4, Bugarska 6,0, Estonija 5,5 te Velika Britanija s 5,4 posto.

Rast u EU sastoji se od rasta cijena u sektoru energenata, 6,0 posto, intermedijarnih dobara, 3,5 posto, netrajnih potrošačkih dobara, 2,7 posto, kapitalnih dobara 1,1 te trajnih potrošačkih dobara, 1,0 posto.

Rast u rujnu u eurozoni od 2,9 posto na godišnjoj razini zahvaljuje se rastu cijena u energetskom sektoru, 4,6 posto, 3,3-postotnom skoku cijena intermedijarnih dobara, netrajnih potrošačkih dobara 2,3 posto, kapitalnih dobara 1,0 te trajnih potrošačkih dobara 0,7 posto.

Ako se izuzmu energenti, rast cijena u rujnu na godišnjoj razini u ukupnoj industriji EU iznosio je 2,5, a na području zajedničke europske valute 2,2 posto, navodi europski statistički ured. (H)

You may also read!

ciber

Microsoft: 600 milijuna kibernetičkih napada dnevno

U novom godišnjem izvješću "Digitalna obrana" Microsoft je upozorio na zabrinjavajući rast kibernetičkih napada u svijetu te izvijestio da

Read More...
Giving Friday 2024

Zahvaljujući rekordnom odazivu kupaca, dm će donirati više od 78.000 eura za djecu iz Rijeke i Zagorja

U petak 29. studenog dm je obilježio Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, te je uz podršku više

Read More...
placa-novac-euro

Rast prosječne neto i bruto plaće u svim županijama

Prosječne mjesečne isplaćene neto i bruto plaće po zaposlenome u pravnim osobama u trećem tromjesečju ove godine porasle su

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design