Ledena oluja u SAD-u podigla cijene nafte blizu 93 dolara

In Financije i gospodarstvo
benzin

Cijene nafte približile su se u petak na međunarodnim tržištima razini od 93 dolara, potaknute zabrinutošću za opskrbu zbog geopolitičkih napetosti i ledene oluje u SAD-u.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 1,71 dolar u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 92,82 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 1,64 dolara.

Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 1,84 dolara višoj cijeni, na 92,11 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u plusu 2,01 dolar.

Trgovce je jučer uzbunila ledena oluja u SAD-u, koja je ostavila bez struje više od 200.000 Amerikanaca i potaknula strah da bi, potraje li, mogla ozbiljno naškoditi proizvodnji u Teksasu i time dodatno pogoršati problem tijesne opskrbe na svjetskim tržištima.

“Današnji skok potaknulo je zahlađenje u Teksasu, što je potaknulo strah od prekida proizvodnje u Permskom bazenu, najvećem području američke proizvodnje iz škriljevaca”, rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch. Potporu cijenama pružaju i napetosti oko ukrajinske krize, koja bi mogla poremetiti opskrbu naftom iz Rusije.

Vodeći su pak proizvođači predvođeni Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinim saveznicima na čelu s Rusijom ovoga tjedna odlučili i u ožujku povećati proizvodnju za samo od 400.000 barela dnevno, unatoč pritiscima vodećih potrošača da intenziviraju opskrbu.

Neke članice skupine OPEC+ ionako ne uspijevaju iskoristiti sadašnje kvote, zbog ndostatnih ulaganja i zakašnjelih radova na održavanju objekata.

Tako je drugi po veličini proizvođač nafte u OPEC-u Irak u siječnju proizvodio znatno manje od dodijeljene mu kvote u okviru OPEC+, pokazali su u četvrtak podaci državne trgovačke kuće SOMO.

Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak stajao 89,98 dolara, što znači da mu je cijena pala 20 centi u odnosu na prethodni trgovinski dan. (H)

You may also read!

maloprodaja

UGP: Ograničavanje rada nedjeljom dugoročno šteti malim poduzetnicima

Udruga Glas poduzetnika (UGP) u srijedu je poručila da ograničavanje rada nedjeljom predstavlja nerazmjerno zadiranje u poduzetničke slobode i

Read More...
hgk-maroko

Hrvatske tvrtke traže prilike za uključivanje u energetsku tranziciju Sjeverne Afrike

Hrvatsko gospodarsko izaslanstvo u sastavu više od 15 hrvatskih tvrtki u posjeti je Kraljevini Maroko. Hrvatska gospodarska komora organizirala

Read More...
sirana

Vlada usvojila Program potpore za modernizaciju mini sirana

Na 146. sjednici Vlade Republike Hrvatske, održanoj 11. veljače 2026. godine, usvojen je Program potpore za sufinanciranje nabavke opreme

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design