Novi Veleposlanik kravate akademik Igor Rudan

In Brandovi
Novi Veleposlanik kravate akademik Igor Rudan

Academia Cravatica u partnerstvu s Klubom za javnu diplomaciju Hrvatskog društva za Ujedinjene narode i Hrvatskim diplomatskim klubom u na svečanoj ceremoniji u Muzeju Mimara inaugurirala je novog Veleposlanika kravate. Nakon Mire Gavrana koji je ujedno bio i prvi Veleposlanik kravate, novi Veleposlanik kravate postao je hrvatski znanstvenik svjetskoga glasa i akademik Igor Rudan, koji će kravatu, kao hrvatsku i svjetsku kulturnu baštinu promovirati u godini kada Hrvatska započinje svoje šestomjesečno predsjedavanje Vijećem Europske Unije.

Svečanost inauguracije Veleposlanika na kojoj su bili brojni uzvanici, visoki državni dužnosnici i članovi diplomatskog kora održana je pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice RH, predsjednika Hrvatskoga sabora i Ministarstva vanjskih i europskih poslova. U činu inauguracije, sudjelovali su i Miro Gavran, kao i novoproglašeni Veleposlanik Igor Rudan.

U sklopu svečanog programa, održana je i jedinstvena smotra kravata zemalja predsjedateljica Europske unije, prigodan program uz nastup Lidije Bajuk, etnologinje, hrvatske pjesnikinje i kantautorice, a program svečanosti uveličala je i Počasna satnija Kravat pukovnije, vojno-povijesne postrojbe koja oživljava povijesno junaštvo hrvatske lake konjice iz 17. stoljeća i svojim programom Smjene straže promovira Zagreb kao Prijestolnicu kravate i Hrvatsku kao domovinu kravate.

Academia Cravatica koja se već više od 20 godina bavi proučavanjem, čuvanjem i unapređivanjem kravate kao kulturne baštine, svečanom inauguracijom Veleposlanika kravate započinje svoje ovogodišnje aktivnosti ususret jedinstvenom europskom festivalu „Dani kravate“, koji se već tradicionalno održava tijekom listopada. Festivalske aktivnosti kulminirat će proslavom Svjetskog dana kravate 18. listopada, uz brojne edukativne i kulturne događaje u Hrvatskoj i svijetu kojima će se toga dana Hrvatsku proslavljati kao domovinu kravate.

Pripremio Tomislav Radić

You may also read!

plenkovic

U Novskoj počela gradnja Centra gaming industrije

U Poslovnoj zoni u Novskoj počela je gradnja Centra gaming industrije, a vremensku kapsulu u temelje u utorak su

Read More...
-Hyundai_i20Style_red

Hyundai najavljuje 21 mlrd dolara ulaganja u SAD-u

Južnokorejski Hyundai Motor Group objavio je da će uložiti 21 milijardu dolara u pogone u SAD-u, signalizirajući veće kapacitete

Read More...
Đurđica Mostarčić

Novi Zakon o fiskalizaciji donosi velike promjene u poslovanju

Novi Zakon o fiskalizaciji stupa na snagu 1. rujna 2025. godine te se, uz postojeću obvezu fiskalizacije u gotovinskom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design