Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu blago su pogoršana i u veljači budući da je val pesimizma u industriji prevagnuo nad poboljšanim raspoloženjem u građevinskom sektoru, pokazalo je u četvrtak mjesečno istraživanje Europske komisije.
Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj pao je u veljači za pola boda u odnosu na siječanj i iznosio je 105,1 bod.
Njegova vrijednost tako signalizira pogoršanje ekonomske klime od početka godine, iako blaže nego u siječnju kada je bila pala za 1,1 bod.
Raspoloženje je u veljači obilježio val pesimizma u industriji, prema padu indeksa za 3,9 bodova u odnosu na siječanj. Menadžeri signaliziraju da su uvelike ispraznili knjige izvoznih narudžbi, prema padu odgovarajućeg indeksa za gotovo devet bodova u odnosu na siječanj.
Blago su pogoršana i očekivanja u maloprodaji. Menadžeri procjenjuju poslovanje u protekla tri mjeseca znatno lošije nego u siječnju, a suzdržaniji su i u prognozama za predstojeće razdoblje, očekujući znatno slabije prodajne cijene.
Građevinski je sektor pak optimističan, prema skoku indeksa za četiri boda. Poslovni čelnici signaliziraju naglo punjenje knjiga narudžbi i zamjetno ublaženu neizvjesnost u odnosu na početak godine.
Raspoloženje među potrošačima zadržalo se, više-manje, na razini s početka godine.
Menadžeri u gospodarstvu u cjelini planiraju više zapošljavati u idućim mjesecima, prema rastu indeksa EEI za 0,9 bodova u odnosu na siječanj. Neizvjesnost je po njihovoj ocjeni blaža nego na samom početku godine, uz pad indeksa EUI za 1,6 bodova.
Oporavak
Raspoloženje u gospodarstvu eurozone i EU-a poboljšano je pak i u veljači, uz rast indeksa ESI za otprilike jedan bod u odnosu na siječanj.
Njihova vrijednost zadržala se ipak ispod dugoročnog prosjeka, napominje EK.
Poslovni čelnici u industriji i potrošači bili su optimističniji u veljači, uz snižene troškove zaduživanja i trend poboljšanja proizvodnje u proteklim mjesecima.
Raspoloženje u građevinskom sektoru pogoršalo se pak i u EU i u eurozoni, odražavajući očekivanja nepovoljnih cjenovnih trendova.
Očekivanja u uslužnom i u sektoru maloprodaje zadržala su se na razini s početka godine.
Menadžeri u gospodarstvu u cjelini namjeravaju stati na kočnicu u zapošljavanju, prema padu indeksa EEI za 1,2 boda u EU i za 1,5 bodova u eurozoni. Neizvjesnost u poslovanju zadržala se na razini s početka godine.
Među vodećim gospodarstvima eurozone najviše je porastao ESI u Francuskoj, za 2,3 boda u odnosu na siječanj. Najveći pad bilježila je pak Španjolska, za dva boda. U skupini velikih gospodarstava izvan zone primjene zajedničke europske valute poljski ESI porastao je 3,4 boda, pokazalo je izvješće EK.
(Hina)