Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu blago pogoršana u veljači

In Financije i gospodarstvo
industrija

Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu blago su pogoršana i u veljači budući da je val pesimizma u industriji prevagnuo nad poboljšanim raspoloženjem u građevinskom sektoru, pokazalo je u četvrtak mjesečno istraživanje Europske komisije.

Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj pao je u veljači za pola boda u odnosu na siječanj i iznosio je 105,1 bod.

Njegova vrijednost tako signalizira pogoršanje ekonomske klime od početka godine, iako blaže nego u siječnju kada je bila pala za 1,1 bod.

Raspoloženje je u veljači obilježio val pesimizma u industriji, prema padu indeksa za 3,9 bodova u odnosu na siječanj. Menadžeri signaliziraju da su uvelike ispraznili knjige izvoznih narudžbi, prema padu odgovarajućeg indeksa za gotovo devet bodova u odnosu na siječanj.

Blago su pogoršana i očekivanja u maloprodaji. Menadžeri procjenjuju poslovanje u protekla tri mjeseca znatno lošije nego u siječnju, a suzdržaniji su i u prognozama za predstojeće razdoblje, očekujući znatno slabije prodajne cijene.

Građevinski je sektor pak optimističan, prema skoku indeksa za četiri boda. Poslovni čelnici signaliziraju naglo punjenje knjiga narudžbi i zamjetno ublaženu neizvjesnost u odnosu na početak godine.

Raspoloženje među potrošačima zadržalo se, više-manje, na razini s početka godine.

Menadžeri u gospodarstvu u cjelini planiraju više zapošljavati u idućim mjesecima, prema rastu indeksa EEI za 0,9 bodova u odnosu na siječanj. Neizvjesnost je po njihovoj ocjeni blaža nego na samom početku godine, uz pad indeksa EUI za 1,6 bodova.

Oporavak

Raspoloženje u gospodarstvu eurozone i EU-a poboljšano je pak i u veljači, uz rast indeksa ESI za otprilike jedan bod u odnosu na siječanj.

Njihova vrijednost zadržala se ipak ispod dugoročnog prosjeka, napominje EK.

Poslovni čelnici u industriji i potrošači bili su optimističniji u veljači, uz snižene troškove zaduživanja i trend poboljšanja proizvodnje u proteklim mjesecima.

Raspoloženje u građevinskom sektoru pogoršalo se pak i u EU i u eurozoni, odražavajući očekivanja nepovoljnih cjenovnih trendova.

Očekivanja u uslužnom i u sektoru maloprodaje zadržala su se na razini s početka godine.

Menadžeri u gospodarstvu u cjelini namjeravaju stati na kočnicu u zapošljavanju, prema padu indeksa EEI za 1,2 boda u EU i za 1,5 bodova u eurozoni. Neizvjesnost u poslovanju zadržala se na razini s početka godine.

Među vodećim gospodarstvima eurozone najviše je porastao ESI u Francuskoj, za 2,3 boda u odnosu na siječanj. Najveći pad bilježila je pak Španjolska, za dva boda. U skupini velikih gospodarstava izvan zone primjene zajedničke europske valute poljski ESI porastao je 3,4 boda, pokazalo je izvješće EK.

(Hina)

You may also read!

Milatic

Zbog rasta online trgovine izvan EU zaštita potrošača presudna

Povodom Svjetskog dana prava potrošača, u organizacije Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva gospodarstva, u HGK je održana konferencija pod

Read More...
METRO Junior Top Chef

Dvanaest mladih kuhara nastavljaju svoj put u natjecanju METRO Junior Top Chef

U prvom krugu natjecanja METRO Junior Top Chef stručni žiri odabrao je dvanaest mladih kuhara koji će nastaviti svoj

Read More...
-Damir-Novotny

Novotny: Američko-europski trgovinski rat bez značajnijih učinaka na Hrvatsku

Podizanje carina i otvaranje trgovinskog rata između SAD-a i EU-a negativno će utjecati na vanjskotrgovinsku razmjenu Hrvatske i SAD-a,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design