Rast potražnje hrane na domaćem tržištu prilika za jačanje proizvodnje

In Regionalni razvoj
Rast potražnje hrane na domaćem tržištu prilika za jačanje proizvodnje

Rast potrošačkih cijena hrane i utjecaj na primarnu poljoprivrednu proizvodnju i prehrambenu industriju bile su teme zajedničke sjednice Vijeća Udruženja poljoprivrede HGK i Vijeća Udruženja prehrambeno – prerađivačke industrije HGK koja se održala jučer u prostorijama Podravke u Koprivnici.

Državni zavod za statistiku uskoro bi trebao objaviti podatke o razmjeni poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za cijelu 2024. godinu, a zadnji dostupni podaci govore o lošim trendovima u vanjskotrgovinskoj razmjeni. U prvih 11 mjeseci 2024. generirali smo deficit na godišnjoj razini od preko 2,25 milijarde eura, čime smo znatno nadmašili i rekordni deficit iz 2023. godine. Pokrivenost uvoza izvozom pala je s prošlogodišnjih 66 posto na 61 posto.

“Kada govorimo o inflaciji ne možemo zanemariti nisku samodostatnost i veliku uvoznu ovisnost te utjecaj uvoza na povećanje cijena hrane, zbog čega je nužno jačati domaću proizvodnju. Posebno je problem izražen u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji gdje je vrijednost proizvodnje u tekućim cijenama pala je za 0,4 posto, a realni dohodak za preko 6 posto u odnosu na 2023.”, kazao je Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam.

“Kontinuirani višegodišnji rast uvoza hrane, kako sirovina, tako i gotovih proizvoda, posebno u kategorijama mesa i prerađevina, mlijeka i prerađevina, mlinskih i pekarskih proizvoda, voća i povrća, u zadnjih nekoliko mjeseci praćen je i povećanom potražnjom hrane na domaćem tržištu. Ovakva kretanja na tržištu hrane predstavljaju priliku za povećanje domaće proizvodnje radi potreba industrije, kućanstava, turističke potrošnje, ali i našeg izvoza”, istaknula je Ljiljana Šapina, predsjednica Udruženja prehrambeno-prerađivačke industrije HGK.

“Kako bismo iskoristili priliku potrebno je, uz napore proizvođača i općenito bolje povezivanje primarne proizvodnje i prerade, osigurati potporu države za ulaganja u dugotrajnu imovinu u poljoprivredi i prehrambenoj industriji, radi povećanja volumena i produktivnosti u proizvodnji hrane”, kazao je Vlado Čondić Galiničić, predsjednik Udruženja poljoprivrede HGK.

“Potrebne su izmjene Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH 2023. – 2027. u smjeru povećanja alokacije za investicijske mjere u poljoprivredi i preradi. Treba riješiti i goruće pitanje upravljanja državnim poljoprivrednim zemljištem i čim prije krenuti s izmjenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Očekujemo kako će se rast cijena u maloprodaji uskoro svesti na prihvatljive okvire, da će se tržište stabilizirati i da neće više biti potrebe za ograničenjem cijena pojedinih prehrambenih proizvoda”, zaključio je Čondić Galiničić.

You may also read!

Milatic

Zbog rasta online trgovine izvan EU zaštita potrošača presudna

Povodom Svjetskog dana prava potrošača, u organizacije Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva gospodarstva, u HGK je održana konferencija pod

Read More...
METRO Junior Top Chef

Dvanaest mladih kuhara nastavljaju svoj put u natjecanju METRO Junior Top Chef

U prvom krugu natjecanja METRO Junior Top Chef stručni žiri odabrao je dvanaest mladih kuhara koji će nastaviti svoj

Read More...
-Damir-Novotny

Novotny: Američko-europski trgovinski rat bez značajnijih učinaka na Hrvatsku

Podizanje carina i otvaranje trgovinskog rata između SAD-a i EU-a negativno će utjecati na vanjskotrgovinsku razmjenu Hrvatske i SAD-a,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design