Osnovana koordinacija obrambene industrije pri HUP-u

In Regionalni razvoj
HUP Koordinacija za obrambenu industriju

Osnovana je HUP-Koordinacija obrambene industrije s ciljem jačanja suradnje, unaprjeđenja poslovnog okruženja i pozicioniranja domaćih proizvođača na europskom i globalnom tržištu. Osnivanjem ove Koordinacije, hrvatska obrambena industrija dobiva snažnu platformu za adresiranje ključnih izazova i iskorištavanje razvojnih prilika u kontekstu rastućih europskih sigurnosnih potreba.

Voditeljem HUP-Koordinacije obrambene industrije imenovan je član Uprave DOK-ING-a Gordan Pešić, a Koordinacija će, uz članove proizvođače vojne opreme, biti sastavljena od članova HUP-a iz različitih sektora, ali će biti otvorena i za domenske stručnjake iz područja obrane i sigurnosti te predstavnike akademske zajednice kako bi se osigurao multidisciplinarni pristup razvoju obrambenih kapaciteta Hrvatske.

Neki od glavnih ciljeva ove Koordinacije su povezivanje svih ključnih dionika iz hrvatskog sigurnosno-obrambenog sektora te pozicioniranje Koordinacije kao relevantnog sugovornika donositeljima odluka u državnom sektoru kako bi se osiguralo istovremeno ispunjenje nacionalnih interesa u području nacionalne sigurnosti, ali i gospodarskog rasta. Posebna pozornost Koordinacije bit će usmjerena na dijalog predstavnika hrvatske obrambene industrije s nacionalnim i međunarodnim dionicima iz područja sigurnosti i obrane, uključujući Europsku uniju i NATO kako bi se osiguralo da hrvatski gospodarski subjekti sudjeluju u svim relevantnim aktivnostima jačanja europske industrijske tehnološke baze.

U tom kontekstu plan je povećanje vidljivosti i komunikacije relevantnih vijesti iz područja sigurnosti i obrane u javnom prostoru kako bi Koordinacija postala prepoznatljiv akter u zagovaranju interesa hrvatske obrambene industrije te kako bi se osigurala maksimalna iskorištenost svih dostupnih nacionalnih, EU i NATO sredstava za sufinanciranje istraživanja i razvoja, kao i istraživačko-razvojnih aktivnosti u ovom domenskom području.

Koordinacija će se posebno zalagati za intenziviranje otvorenog dijaloga između hrvatskog privatnog i javnog sektora kako bi se domaći proizvođači jače integrirali u zajedničke opskrbne i proizvodne lance te kako bi se povećalo sudjelovanje hrvatskih tvrtki u različitim vrstama obrambenih konzorcija, s posebnim naglaskom na zajedničke nabave, istraživanja i razvoj i ostale povezane aktivnosti na nacionalnoj razini, ali i na razini Europske unije i NATO-a.

Hrvatska obrambena industrija ističe se u proizvodnji vrhunskih sustava, osobito u području osobnog naoružanja, zaštitne opreme te zračnih i kopnenih besposadnih sustava. Pored tradicionalnih sektora, otvaraju se prilike za rast u područjima kibernetičke sigurnosti i zaštite kritične infrastrukture, pa sve do farmaceutike i ostalih tehnoloških inovacija.

U uvjetima globalnih sigurnosnih promjena i rastuće potrebe Europske unije za samodostatnošću u pružanju sigurnosti svojim građanima, hrvatska obrambena industrija mora biti, što je više moguće, spremna za sudjelovanje u velikim međunarodnim projektima.

Ključni izazovi i razvojne prilike
Razvoj obrambenih tehnologija zahtijeva značajna ulaganja i dugoročne strategije, a Hrvatske planira povećati izdvajanja za obranu na 3,5% BDP-a. Kroz HUP-Koordinaciju obrambene industrije, poduzetnici i industrijski subjekti moći će zajednički zagovarati bolji pristup različitim okvirima sufinanciranja, uključujući korištenje sredstava dostupnih iz različitih nacionalnih, EU i NATO izvora, ali i sudjelovati u dijalogu s nacionalnim i međunarodnim subjektima u kontekstu javnih nabava iz ovog vrlo zahtjevnog i kompetitivnog tržišta.

Posebno su važne inicijative usmjerene na promicanje inovacija, jačanje industrijskih partnerstava te unaprjeđenje regulatornog okvira kako bi se maksimalno olakšalo poslovanje hrvatskim gospodarstvenicima koji su u nekim segmentima poslovanja unaprijed u težem položaju u odnosu na europsku (i svjetsku) konkurenciju.

Države članice europske unije i NATO-a sve više ulažu u istraživanje i razvoj kao i povećanu industrijalizaciju u području sigurnosti i obrane, što pruža mogućnosti za uključivanje hrvatskih tvrtki u povezane projekte, a što uključuje „klasične“ proizvode i rješenja iz sigurnosno-obrambenog sektora, ali i nove inovativne tehnologije dvojne namjene te ostalih povezanih proizvoda i rješenja iz područja kibernetičke sigurnosti i digitalizacije.

Potrebne reformske mjere
Kako bi se hrvatska obrambena industrija mogla ravnopravno natjecati na europskom i svjetskom tržištu, nužno je ukloniti različite administrativne prepreke koje utječu na kompetitivnost hrvatske obrambene industrije i poboljšati suradnju između industrije i državnih institucija. Stoga se HUP-Koordinacija obrambene industrije zalaže za osnivanje međuresorne radne skupine koja bi objedinila sve relevantne dionike hrvatskog javnog i privatnog te akademskog sektora, zatim ubrzanje procedura javne nabave, strateško planiranje ostvarivanja nacionalnih interesa, osiguravanje dugoročnih ugovora za hrvatske gospodarstvenike i bolje pozicioniranje hrvatskih tvrtki u nacionalnim i europskim obrambenim inicijativama.
Hrvatska obrambena industrija već ostvaruje izvoz veći od 150 milijuna eura godišnje, a dodatne reforme mogu značajno povećati njezinu konkurentnost i utjecaj na globalnoj razini.

Jačanje suradnje i međunarodne integracije
Aktivno sudjelovanje na zajedničkom europskom tržištu obrambene industrije ključno je za dugoročni rast sektora i na nacionalnoj i na europskoj razini. Stoga će HUP-Koordinacija obrambene industrije raditi na boljem povezivanju s javnim sektorom kako bi se osnažila pozicija i povećala prisutnost i aktivna participacija hrvatskih proizvođača u zajedničkim europskim nabavama te jačanje suradnje s NATO-om i europskim institucijama. Uz to, poticat će se uključivanje hrvatskih poduzeća u europske lance vrijednosti, primjerice u sektoru proizvodnje strateških materijala i povezanih sektora u kontekstu sigurnosti i obrane.

You may also read!

Irena Weber

Hrvatskim poduzećima predstavljene nove poslovne prilike u projektima Europske banke za obnovu i razvoj

U organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca, Ministarstvo financija i Europske banke za obnovu i razvoj održana je konferencija „Nove poslovne

Read More...
Pontis Technology

Partnerstvom s Microsoftom Pontis Technology potvrdio predanost pružanju najsuvremenijih AI rješenja

S 20 Microsoft certificiranih stručnjaka za AI, Pontis Technology industrijama širom svijeta omogućuje da maksimalno iskoriste potencijal umjetne inteligencije

Read More...
Ratko Mutavdzic

HUP osniva Koordinaciju za umjetnu inteligenciju koja okuplja stručnjake iz svih industrija: poticanje korištenja AI-a ključ je konkurentnosti Hrvatske

U okviru HUP-Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti (HUP-ICT) osnovana je Koordinacija za umjetnu inteligenciju, inicijativa koja trenutno okuplja 76

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design