Rješenja za pomorsku industriju i brodogradnju

In Konferencije / savjetovanja
Rješenja za pomorsku industriju i brodogradnju

Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora u utorak, 14. studenog 2023. po nalogu Saveznog ministarstva gospodarstva i zaštite klime (BMWK) organizirala je stručnu konferenciju i B2B razgovore između hrvatskih i njemačkih predstavnika tvrtki i institucija iz područja pomorske industrije i brodogradnje.

Konferencija i B2B razgovori održavaju se u Rijeci, u hotelu Hilton Costabella, a u srijedu, 15. studenoga predviđen je posjet brodogradilištu Dalmont Kraljevica i Marini Punat.

Nazočne sudionike pozdravila je Izabela Linčić Mužić, pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Primorsko-goranske županije te naglasila važnost županija u tom sektoru.

Na konferenciji sudjeluju 12 renomiranih njemačkih tvrtki i direktor Udruženja brodogradnje i pomorske tehnike (VSM), Christian Schilling, koji je u svom izlaganju kao izazov globalne, ali i njemačke i hrvatske brodogradnje istaknuo tranziciju prema C02 neutralnoj brodogradnji te nestabilne dobavne lance i geopolitički razvoj. Kao mogućnosti vidi daljnju izgradnju obnovljivih izvora energije, posebice offshore vjetroelektrana, te obnovu i opremanje flota plovila unutarnje i pomorske plovidbe. Zajednički cilj, kako je pojasnio, treba biti jačanje europske brodogradnje prema sve većoj konkurenciji iz azijskih zemalja.

Robert Blažinović, ravnatelj Uprave za industriju, poduzetništvo i obrt pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske, objasnio je važnost skupa koji ima za cilj potaknuti razmjenu iskustva i znanja budući da njemačke tvrtke posjeduju važna znanja i tehnologije od kojih mogu profitirati hrvatski brodograditelji i pomorska industrija. Blažinović je naglasio da iako je trenutna situacija u velikim brodogradilištima obilježena padom proizvodnje, pozitivan trend u brodogradilištu 3. Maj je obećavajući, a novi trend se nadzire u izgradnji radnih i turističkih brodova te u rastućem broju projektantskih i inženjerskih ureda koji su često u stranom vlasništvu. Tu se posebice ističe Rijeka koja je postala hub za inženjerske urede u brodogradnji u kojima su stvorena više od 1000 radnih mjesta, ponajviše iz sektora mehaničkog i električkog inženjerstva. Najpoznatiji projektantski uredi su Adriaoblik, AiTAC, Brodoplan, IHC Engineerintg te Lürrsen Design Center Kvarner koji je na konferenciji prezentirao primjer iz prakse dobre njemačko-hrvatske suradnje.

Na konferenciji sudjeluje 12 njemačkih tvrtki: Aquametro Oil & Marine GmbH, ATTIKI GmbH Industrieservice, Bouillet Energy UG, DW-ShipConsult GmbH, Friesland-Kabel GmbH, GTC Energy Solutions GmbH, Hug Engineering GmbH, HYDROGENIOUS TECHNOLOGIES GmbH, Jastram GmbH & Co. KG, Martechnic GmbH, ProfiSeal GmbH i Schottel GmbH.

Radi se o projektu Saveznog ministarstva gospodarstva i zaštite klime (BMWK) u okviru projekta poticanja suradnje malih i srednje velikih tvrtki s nazivom „Mittelstand Global – Foreign Market Entry Programme“ kojeg u Hrvatskoj provodi Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora.

You may also read!

trump

Trump ‘prizvao’ 500 mlrd dolara ulaganja tvrtki u podatkovne centre za AI u SAD-u

Skupina američkih tehnoloških tvrtki objavila je da će u iduće četiri godine uložiti do 500 milijardi dolara u gradnju

Read More...
Asli Oktay

BAT osmu godinu zaredom prepoznat kao najbolji globalni poslodavac, dio elitne skupine top 16 globalnih kompanija

BAT je osmu godinu zaredom dobio vrijedno priznanje Global Top Employer koji prepoznaje poslodavce koji osiguravaju vrhunske prakse zapošljavanja,

Read More...
Usporavanje rasta robne razmjene EU

Proširena trasa Sueskog kanala primit će brodove najkasnije krajem ožujka

Proširena trasa Sueskog kanala kod egipatskog Malog gorkog jezera bit će spremna za prihvat brodova u prvom kvartalu ove

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design