Siguran i zdrav rad u digitalnom dobu

In Zdravlje
Siguran i zdrav rad u digitalnom dobu

Sve veća digitalizacija gospodarstva i uporaba digitalnih tehnologija na radnom mjestu donose prilike za radnike i poslodavce, uključujući nove mogućnosti za poboljšanje zaštite na radu. Digitalizacija brzo mijenja svijet rada i zahtijeva nova i ažurirana rješenja za sigurnost i zdravlje na radu. Digitalne tehnologije ne mijenjaju samo način na koji radimo, već utječu i na to gdje i kada radimo. Robotika i umjetna inteligencija podržavaju i zamjenjuju radnike koji rade u opasnim okruženjima.

Masovni podaci omogućuju učinkovitije sustave praćenja zdravlja i sigurnosti na radu. Rad na daljinu zaposlenicima omogućuje veću samostalnost i lakše usklađivanje profesionalnog i privatnog života. Unatoč prednostima, utjecaj automatizacije, digitalizacije i robotizacije na sigurnost i zdravlje na radu još uvijek je uglavnom nepoznat. Potencijalne izazove i rizike potrebno je temeljitije proučiti i zakonsku regulativu prilagoditi sigurnosti i zdravlju radnika u suvremenom radnom okruženju.

Europska kampanja Zdravo radno okruženje 2023.-2025.: Siguran i zdrav rad u digitalnom dobu nastojat će podići svijest o izazovima koje digitalna transformacija rada donosi u području zaštite na radu. U skladu s pristupom ‘nulte vizije’ smrtnim slučajevima povezanim s radom iz Strateškog okvira EU-a za zdravlje i sigurnost na radu 2021.-2027., kao i s ciljevima Europske digitalne strategije, kampanja nastoji staviti sigurnost i zdravlje na radu u širu raspravu o politici EU-a te također razmatra rodnu dimenziju i potrebe specifičnih skupina radnika s povećanim rizikom. Pet prioritetnih područja daje strukturu kampanji: Rad na digitalnoj platformi; Napredna robotika i umjetna inteligencija; Rad na daljinu; Pametni digitalni sustavi i Upravljanje radnicima kroz umjetnu inteligenciju. https://healthy-workplaces.osha.europa.eu/en

U sklopu četverogodišnjeg istraživačkog projekta, Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) proučavala je prilike, izazove i rizike za sigurnost i zdravlje na radu koje donosi digitalna transformacija rada. Jedno od njezinih ključnih otkrića je da su digitalne tehnologije sigurne i produktivne samo ako su dizajnirane, implementirane, upravljane i korištene s pristupom usmjerenim na čovjeka. To znači da digitalne tehnologije (osobito umjetna inteligencija) moraju podržati, ali ne i zamijeniti ljudsku kontrolu i donošenje odluka, odnosno informiranje, uključivanje i savjetovanje radnika.

Kako bi se najbolje iskoristile prilike povezane s digitalnim tehnologijama na radnom mjestu i spriječili potencijalni rizici, problemima zdravlja i sigurnosti potrebno je pozabaviti se u fazi planiranja, budući da u fazi implementacije može biti prekasno. Jednako je važno nastojanje da se poveća digitalna pismenost radnika i poslodavaca, što će im omogućiti bolje razumijevanje digitalnih sustava te rizika i prilika koje oni donose.

Svakako je potrebni uzeti u obzir i pokazatelje istraživanja EU-OSHA-e (EU agencije za sigurnost i zdravlje na radu) – ESENER iz 2019. , koje iznosi dokaze da je povećana upotreba digitalnih tehnologija na radnom mjestu povezana s psihosocijalnim rizicima, kao što su vremenski pritisak, loša komunikacija ili suradnja, nesigurnost posla i rad u dugim smjenama ili nepravilno radno vrijeme.

U EU-OSHA-inoj anketi OSH Pulse za 2022. s radnicima, ispitanici u anketi navode da digitalne tehnologije dovode do toga da rade sami (44%), povećavaju njihov nadzor na poslu (37%), smanjuju njihovu autonomiju na poslu (19%), određuju brzinu ili tempo rada (52%) i povećavaju opterećenje (33%).

Nadalje, podaci iz istraživanja OSH Pulse 2022. pokazuju da radnici koji rade na daljinu kod kuće prijavljuju povećanje radnog opterećenja (33,2%), brzinu ili tempo rada koji određuju digitalne tehnologije (61,2%), socijalnu izolaciju (56,8%) i veliki vremenski pritisak ili preopterećenost poslom (46,9%) češće od ukupnog zaposlenog stanovništva.

U svakom slučaju sve šira primjena digitalizacije u svijetu rada upućuje na potrebu procjene svih rizika, socijalni dijalog poslodavaca i radničkih predstavnika, i primjenu učinkovitih mjera prevencije i zaštite.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design