U NP Plitvička jezera razmjena iskustava o uklanjanju umjetnih barijera u Hrvatskoj

In Ekologija
U NP Plitvička jezera razmjena iskustava o uklanjanju umjetnih barijera u Hrvatskoj

Uklanjanje umjetnih barijera s rijeka vraća prirodnu dinamiku toka vode, omogućava migriranje riba i drugih vrsta koje žive u rijekama i značajno smanjuje rizik od poplava i suša.

Nakon početka uklanjanja barijera s Bijele rijeke ranije u svibnju, stručnjaci za pitanja voda i zaštitu prirode u Hrvatskoj okupili su se danas u Nacionalnom parku Plitvička jezera, gdje se u hotelu „Jezero“ održava „Nacionalni seminar o uklanjanju barijera s rijeka“.

Uklanjanje barijera s rijeka vraća prirodnu dinamiku toka vode, omogućava migriranje riba i drugih vrsta koje žive u rijekama i značajno smanjuje rizik od poplava i suša. Rijeke prirodno obavljaju brojne funkcije od kojih imaju koristi i pojedinci i zajednice, od osiguravanja vode za piće i hranu do reguliranja efekata klimatskih promjena. Zato su inicijative za uklanjanje barijera izuzetno važne i za prirodu i za ljude.

Nacionalni seminar, koji su organizirali WWF Adria, NP Plitvička jezera i resorno ministarstvo sa Zavodom za zaštitu okoliša i prirode, je međunarodnog karaktera. Predstavljen je europski pokret uklanjanja brana i barijera, kao i konkretan primjer uklanjanja brana iz Francuske. Stručnjaci iz NP Plitvička jezera predstavili su aktualni projekt prvog uklanjanja barijera u Hrvatskoj na Bijeloj rijeci, a predstavljen je i opsežni projekt „Improve River Life“ koji provodi Zavod, a kroz koji će se izraditi katastar umjetnih pregrada na vodotocima u Hrvatskoj te lista prioritetnih lokacija za obnovu uklanjanjem ili osiguravanjem prohodnosti različitim prilagodbama. U panel diskusiji sudjelovali su predstavnici Zavoda, Nacionalnog parka Plitvička jezera, Hrvatskih voda, Javne ustanove Krš i More te WWF Adrije.

Osim što su štetne za prirodu i njen živi svijet, barijere su opasne i za ljude. Prema nedavno objavljenom Izvještaju Dam Removal Europe pokreta, do sada su zabilježena 82 incidenta uzrokovanih preprekama na rijekama, a nastradalo je čak 129 osoba. Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. godine ima za cilj oslobađanje najmanje 25 000 km vodotoka.

Nacionalni seminar je organiziran s ciljem okupljanja svih relevantnih dionika iz javnog, privatnog i neprofitnog sektora kako bi oformili mrežu organizacija i institucija, te stručnjaka koji se bave pitanjima uklanjanja barijera koji žele saznati više o temi. Seminar je organiziran kroz WWF-ov projekt unutar kojeg NP Plitvička jezera uklanjaju barijere s Bijele rijeke, a provodi se uz potporu europskog Open Rivers programa, organizacije za dodjelu bespovratnih sredstava posvećene obnovi rijeka.

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
dan-poduzetnika

HUP: Uz uklanjanje prepreka gospodarski rast mogao bi biti i brži

Hrvatsko gospodarstvo raste po najvišim stopama u EU, ali rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska bi mogla

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design