U uvjetima globalnih nestabilnosti Hrvatska je interesantna lokacija za nearshoring, posebice u ICT-u, prometu i logistici

In Konferencije / savjetovanja
bec

S ukupnom robnom razmjenom u 2022. godini od preko 3,4 milijarde eura, Austrija je sedmo izvozno tržište za hrvatske proizvode sa značajnim prostorom za proširenje trgovine. Istaknuto je između ostalog na austrijsko – hrvatskom gospodarskom forumu u Beču na kojem je sudjelovalo više od 150 sudionika i 40-tak hrvatskih tvrtki iz ICT sektora, graditeljstva, turizma, prehrambene i prerađivačke industrije.

Forum su zajednički organizirale austrijska i hrvatska gospodarska komora, održan je na prvu godišnjicu otvaranja zajedničkog ureda HGK i Hrvatske turističke zajednice u Beču.

“U prvoj godini rada predstavništva u Austriji dodatno smo pozicionirali naše tvrtke te usluge HGK na austrijskom tržištu. Postoji značajan potencijal za proširenje suradnje jer je Austrija s ukupnom robnom razmjenom u 2022. godini od preko 3,4 milijarde eura, naše sedmo izvozno tržište, no bilateralnu suradnju i dalje obilježava vanjskotrgovinski robni deficit. Uvjeren sam da se to može promijeniti jer u uvjetima globalnih nestabilnosti, Hrvatska i Austrija mogu pronaći prostor za suradnju za nearshoring i reshoring, posebice u ICT sektoru, prometu i logistici”, rekao je predsjednik HGK Luka Burilović.

Na forumu je između ostalog naglašen strateški položaj luke Rijeka i obližnjeg LNG terminala. Takav položaj luke omogućuje bolju povezanost Mediterana i srednje Europe što je posebno došlo do izražaja u vrijeme nedavnih poremećaja u dobavnim pravcima. S obzirom na uspješnu provedbu Plana oporavka iz kojega Hrvatska ima 10 milijardi eura, otvara se još veća prilika da HGK pruži potporu svojim članicama u procesima uključivanja, financiranja i povezivanja vezano uz projekte koji se provode u okviru Plana oporavka.

To se odnosi i na suradnju sa austrijskim partnerima.

Sudionici foruma na kojem su između ostalih iz Hrvatske sudjelovali Tomislav Mihotić, državni tajnik Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Zvonimir Savić, posebni savjetnik predsjednika vlade za gospodarstvo i Tomislav Radoš, podpredsjednik HGK, istaknuli su kako se gospodarstva dviju država trebaju fokusirati na infrastrukturu, energetiku, digitalizaciju te dualni sustav obrazovanja kako bi poticali razvoj malog i srednjeg poduzetništva kao važnog pokretača gospodarstva.

Da je hrvatskim tvrtkama Austrija tradicionalno i poželjno tržište, pokazao i velik interes naših gospodarstvenika na forumu. Maja Borovina Frankić, voditeljica razvoja tvrtke Spegra inženjering, naglasila je kako je sudjelovanje na forumu dobra prilika da se u ambicioznom poslovnom okruženju istraži blisko i respektabilno tržište.

“Posebno su nam interesantni B2B susreti te prilika da čujemo interese različitih dionika na tržištu. Ovo je dobro došla inicijativa od strane HGK i prilika da svoje članstvo iskoristimo u okruženju koje nosi poslovni potencijal. Hrvatska je ravnopravna članica EU ali prilike za sudjelovanje na drugim europskim tržištima još uvijek su nedovoljno iskorištene. Svaki organizirani susret s gospodarstvenicima i donositeljima odluka iz drugih zemalja, prilika je za nas i za hrvatsko gospodarstvo u cjelini”, zaključila je Borovina Frankić.

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design