Arbitraža: Kako brže i povoljnije riješiti spor u građevini

In Konferencije / savjetovanja
Rožić

HGK pruža podršku u alternativnom rješavanju sporova i lokalno i globalno, a posebice u kontekstu građevinskih sporova. Globalno djelovanje Komore očituje se kroz rad ICC-ja Hrvatska, koji djeluje pri HGK, i njegove Komisije za arbitražu i alternativno rješavanje sporova.

Koja su aktualna pitanja oko upravljanja ugovorima i rješavanja sporova u infrastrukturnim projektima u regiji te koji su dostupni alati za rješavanje sporova, tema je konferencije Regionalna konferencija o arbitraži i alternativnom rješavanju sporova – sporovi u građevinskim projektima, koja se održava 2. i 3. listopada u Dubrovniku u organizaciji Međunarodne trgovačke komore (ICC) Hrvatska i Hrvatske gospodarske komore.

“Od svih slučajeva na razini ICC-ja, sporovi koji su se ticali građevine i energije prošle su godine činili čak 45 posto. Ta brojka govori o relevantnosti teme konferencije, uz odaziv više od 150 stručnjaka. Infrastruktura predstavlja sam temelj gospodarskog razvoja, stoga u njezinom razvoju moramo imati na umu sve rizike, strategiju koja stoji iza projektnog prijedloga, kao i dostupne alate za učinkovito rješavanje sporova”, rekla je glavna tajnica HGK i ICC-ja Hrvatska Marina Rožić.

Aisha Nadar, viša savjetnica u Advokatfirman Runeland AB iz Švedska te potpredsjednica globalne Komisije ICC-ja za arbitražu i ARS, otvorila je konferenciju sa osvrtom na stogodišnjicu ICC-ja, naglašavajući da osnovna premisa osnivača ICC-ja i dalje opstaje do danas: trgovinom produbljujemo mir. Nadar ima iskustvo rješavanja sporova u koje su bile uključene organizacije kao što su Svjetska banka, Američka agencija za međunarodni razvoj i Ministarstvo obrane SAD-a. ICC je tijekom sto godina djelovanja imao ključnu ulogu u tome da arbitraža postane preferirani način rješavanja sporova među strankama iz svih zemalja te je stvorio odgovarajuću pravnu arhitekturu.

Jasminka Čorda Truhar, partnerica u Hanžeković & Partneri i predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i alternativno rješavanje sporova, istaknula je da analiza rizika i pravilna odluka o raspodjeli rizika pruža mnogo više garancija za uspješno izvršenje ugovora o građenju jer raskid ugovora nije u interesu ni izvođača ni investitora, tako da je uvijek svrha da sve strane imaju uspješan završetak projekta te da riješe spor tijekom izvršenja ugovora“, rekla je Čorda Truhar.

S ciljem boljeg razumijevanja dostupnih alata za rješavanje sporova te uloge ICC-jevih pravila i usluga rješavanja sporova u uspjehu građevinskog projekta, na konferenciji je predstavljen i novi ICC-jev izvještaj na tu temu. Nael G. Bunni, viši direktor u Bunni & Associates Limited iz Irske, je podvukao tri osnovne faze spora koje imaju opadajući trend s obzirom na važnost, pri čemu je period prije spora najznačajniji radi izbjegavanja troškova u usporedbi s periodom kada je do spora zapravo došlo i periodom kada je proces arbitraže započeo.

“Logika je misli sporo, djeluj brzo’, rekao je Bunni.

Yevhenii Vasylchenko, zamjenik savjetnika za alternativno rješavanje sporova u Međunarodnom centru za ARS u sklopu Međunarodne trgovačke komore (ICC), istaknuo je prednosti medijacije u odnosu na druge metode rješavanja sporova:

“Medijacija daje stranama kontrolu nad rezultatom kako u smislu odluke o sklapanju nagodbe tako i uvjeta bilo kakvog sporazuma o nagodbi. Fokusira se na budućnost, a ne na prošlost”, rekao je Vasylchenko.

Ključna pitanja za uspješnu pripremu i provedbu ugovora

Na konferenciji sudjeluju međunarodni i domaći stručnjaci iz područja građevinskih sporova, alternativnog rješavanja sporova i arbitraže – inženjeri i arbitražni praktičari. Jedna od tema konferencije bila je i uloga konzultanta te voditelja projekta i inženjera na projektu u kontekstu raspodjele rizika, sporova iz ugovora o vođenju projekta i ugovora o uslugama inženjera.

Na panelu su sudjelovali Hrvoje Markovinović, profesor s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i član Međunarodnog arbitražnog sudišta ICC-ja, Kaj Möller, voditelj izvoza za najveću europsku multidisciplinarnu arhitektonsko-inženjersku konzultantsku tvrtku Sweco Group i bivši član Izvršnog odbora FIDIC-a, Siniša Radaković, konzultant iz jedne od vodećih konzultantskih tvrtki za graditeljstvo u Hrvatskoj Exstructa i Vladimir Skendrović, direktor certifikacije u certifikacijskom tijelu CAPM-CERT, ujedno i diplomirani inženjer građevinarstva s doktoratom iz upravljanja projektima.

Skendrović je govorio o općoj poziciji konzultanta u okviru građevinskih ugovora. “Iz mog iskustva, rekao bih da u velikom broju slučajeva podjela rizika nije balansirana, već postoji na štetu konzultanta”, istaknuo je.

Izazovi kod prilagodbe ugovorne cijene

Po svojoj prirodi gradnja je vrlo lokalna, ali pored lokalnih potreba i propisa, potrebno je i misliti globalno kod sklapanja ugovora o građenju. “Građevinska aktivnost se u protekle dvije godine krenula oporavljati, ali uz izrazito turbulentnu krivulju i zbog problema s radnom snagom i cijenama materijala. Ono što u Hrvatskoj drži razinu aktivnosti je obnova od potresa te ulaganje u infrastrukturu. Po pitanju visokogradnje i niskogradnje bolji smo od prosjeka EU”, rekla je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj, istaknuvši da je zbog poremećaja na tržištu važno identificirati razlike i neusklađenosti između ugovornog prava i prava javne nabave.

Na panelu o prilagodbi ugovorne cijene u turbulentnim vremenima sudjelovali su i Jovan Nikčević, rukovodeći partner i odvjetnik iz odvjetničkog ureda Nikčević & Kapor u Srbiji, Meliha Povlakić, šefica Katedre za građansko pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i Jakob Lothar Zeller, viši inženjer prometa iz Europske investicijske banke i EU programa Jaspers u Austriji.

Povlakić je govorila o pitanju promjene cijene i kako je potrebno iskoristiti mogućnost prilagođavanja ugovora pojedinim potrebama ugovornih strana i u kontekstu raspodjele rizika: “Ukoliko se strane ne dogovore o promjeni cijene, zakonodavac prebacuje rizik na naručitelja”, pojasnila je Povlaković.

Na konferenciji će se održati i paneli o višestupanjskim klauzulama o rješavanju sporova te o specifičnostima građevinske arbitraže. Platinasti sponzor konferencije je Strabag. Zlatni sponzori su HŽ Infrastruktura i Odvjetničko društvo Kožul i Petrinović, dok je Odvjetničko društvo Hanžeković & Partneri brončani sponzor konferencije.

Dvorana

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design