Njemačka se dugo smatrala kočnicom za uvođenje europskog embarga na uvoz nafte iz Rusije. Berlin je u ponedjeljak rekao da “da sankcijama” i sada se, možda u utorak, očekuje prijedlog Europske unije – kako bi točno trebao izgledati embargo.
Ministar gospodarstva Robert Habeck pretpostavlja da će Europska komisija u utorak predstaviti šesti paket sankcija, “koji će uključivati zabranu uvoza ruske nafte”, rekao je novinarima u Bruxellesu u ponedjeljak navečer nakon sastanka ministara EU.
“Koliko će biti definirani uvjeti embarga, još je neizvjesno”, rekao je Habek, dodajući da će nafta sigurno biti na listi. Zatim će državama članicama trebati još nekoliko dana da glasaju o prijedlogu Komisije.
Članovi Povjerenstva rekli su da će prijedlog novog paketa sankcija Rusiji iznijeti najkasnije do srijede. No, donedavno nije bilo jasno pod kojim će uvjetima dati zeleno svjetlo zemlje koje su vrlo ovisne o ruskoj nafti, poput Mađarske.
Te zemlje bi se kasnije mogle pridružiti zabrani uvoza nafte – na primjer do početka sljedeće godine – ili biti izuzete od embarga.
Udio ruske nafte u njemačkoj potrošnji pao je sa 35 na 12 posto u samo nekoliko tjedana od početka rata u Ukrajini, priopćila je vlada.
Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je da u budućnosti treba izbjegavati ovisnost. “Potpuna ekonomska ovisnost, posebno o zemljama koje ne dijele naše vrijednosti, predstavlja sigurnosni rizik”, rekla je u utorak za Rheinische Post i General Anzeiger.
Svijet je, naravno, povezan i potpuna izolacija je nemoguća. “Ali zadaća politike, uključujući sigurnost, je da nam više nikada ne dopusti da budemo toliko ovisni da ne možemo slobodno donositi političke odluke”, rekla je Berbokova.
Ministar gospodarstva pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija Andreas Pinkwart je pak rekao da se s embargom ne treba žuriti. “Prije nego što se zabrani uvoz ruske nafte, EU bi trebala osigurati veću proizvodnju koja će nadoknaditi nedostatak zaliha iz drugih izvora”, rekao je Pinkwart za Rhine Post od utorka. Na financijske posljedice upozorile su i poslovne udruge.
U slučaju embarga cijene nafte će zasigurno i dalje skočiti, rekao je predsjednik Njemačke gospodarske i gospodarske komore Peter Adrian. To će ugroziti dobit tvrtki, posebno energetski intenzivnih i logističkih, rekao je za Passauer Neue Presse. No, postoje i optimistična očekivanja.
Claudia Kemfert, stručnjakinja za energetiku na Institutu za ekonomska istraživanja, rekla je da je embargo izvediv i da si “Njemačka može i mora priuštiti rad bez ruske nafte”.
Umjesto Rusije, Njemačka može dobiti naftu iz Norveške, Sjedinjenih Država, Sjeverne Afrike ili arapskih zemalja. ” Zemlje izvoznice nafte sada zarađuju mnogo, ali mogu isporučiti i više”, dodao je Kemfert.
dpa GermanyToday