Unicredit podignuo prognozu rasta hrvatskog BDP-a u 2024. na 3,2 posto

In Financije i gospodarstvo
lova

Makroekonomisti Unicredit Grupe su podignuli prognozu rasta hrvatskog gospodarstva za ovu godinu na 3,2 posto, a blago je smanjili za 2025., na 3,3 posto, navodi se u tromjesečnoj prognozi bankovne grupacije objavljenoj u srijedu.

Iz UniCredita očekuju da će gospodarski rast zemalja srednje i istočne Europe iznositi oko 2,7 posto u 2024. i 2,9 posto u 2025. godini, dok je za područje zapadnog Balkana predviđen rast od oko tri posto.

“Privatna potrošnja ostat će najveći pokretač rasta, s javnim investicijama koje pridonose rastu tijekom ove godine te očekivanim oporavkom kapitalnih ulaganja u sljedećoj godini. Neto izvoz neće poticati gospodarski rast do sljedeće godine“, ocijenio je glavni ekonomist Grupe UniCredit za srednju i istočnu Europu Dan Bucsa u izjavi koja se prenosi u objavi.

U izvješću se navodi da će kupovna moć kućanstava u regiji srednje i istočne Europe nastaviti rasti u drugoj polovici 2024. i u 2025. godini. S druge strane, zemlje poput Mađarske, Slovačke, Poljske, Rumunjske i Turske morat će smanjiti svoje proračunske deficite, no ostat će daleko od praga od tri posto BDP-a.

“U nedostatku fiskalne konsolidacije, vidimo rizike od smanjenja kreditnog rejtinga u Mađarskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj“, navodi se.

“U Hrvatskoj ne očekujemo da će fiskalna kretanja ugroziti kreditni rejting”

“U ovakvom okruženju podižemo prognozu rasta BDP-a za Hrvatsku na 3,2 posto u 2024. i blago je smanjujemo za 2025. na 3,3 posto. U 2024. rast će vjerojatno potaknuti sve komponente domaće potražnje, uključujući investicije, kao rezultat snažne javne potrošnje početkom 2024. uoči proljetnih izbora. Također, očekujemo da će negativni doprinos neto vanjske potražnje oslabiti u drugom dijelu 2024., kako se vanjska potražnja bude oporavljala. U 2025. očekujemo da rast BDP-a pokreću sve njegove komponente“, rekao je glavni ekonomist Zagrebačke banke Hrvoje Dolenec, koja je članica Unicredit Grupe.

Dolenec kaže da će utjecaj fiskalne ekspanzije prije lokalnih izbora u Hrvatskoj vjerojatno imati vidljive učinke na ukupnu fiskalnu poziciju 2024. i potencijalno 2025.

“Ali ne očekujemo da će trend pada omjera javnog duga ‘skrenuti s tračnica’, niti da će fiskalna kretanja ugroziti kreditni rejting“, izjavio je.

Inače, u travanjskoj prognozi ekonomisti Unicredita su hrvatskom gospodarstvu predviđali da bi u 2024. moglo porasti i “više od očekivanih 2,5 posto”, dok su za 2025. prognozirali rast od 3,5 posto.

Očekivanja od mađarskog predsjedanja Unijom

Ekonomisti Unicredita primjećuju da su središnje banke postale opreznije u 2024. godini zbog kontinuiranih inflatornih pritisaka uslijed popuštanja fiskalne politike i snažne potražnje potrošača. Međutim, analitičari ocjenjuju kako tržišta trenutno potencijalno podcjenjuju broj smanjenja stopa u 2025., kada se uzme u obzir približavanje kamatnih stopa terminalnim stopama u ovom ciklusu, stoji u objavi.

Očekuje se da će mađarsko predsjedanje Vijećem Europske unije prioritizirati proširenje Europske unije na zemlje zapadnog Balkana, smanjenje migracija u Europsku uniju i poboljšanje konkurentnosti. Zapadni Balkan, kažu, ima povijesnu priliku za reforme, korištenje EU sredstava i, dugoročno, pristup Carinskoj uniji EU-a i dobivanje boljeg rejtinga. Do sada je zamah reformi i dalje slab, a ekonomisti UniCredita vide Crnu Goru kao predvodnika u pregovorima o pristupanju EU-u.

Među glavnim rizicima u makroekonomskom scenariju izdvajaju se zastoj energetske tranzicije u srednjoj Europi, političke nesuglasice koje odgađaju uvođenje eura u Bugarskoj i slaba želja za reformama pred očekivanim demografskim padom krajem desetljeća. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design