Predsjednik Uprave tvrtke DI Spačva Josip Faletar te osnivač i direktor tvrtke Manšped Željko Mandarić, menadžeri su godine u izboru Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA u kategoriji velikih poduzeća.
U kategoriji malih poduzeća priznanje je dobio suosnivač i direktor tvrtke Mono Denis Sušac.
U kategoriji javnih poduzeća ovogodišnjim najboljim menadžerima proglašeni su član Uprave i direktor tvrtke Odašiljači i veze Mate Botica te direktor tvrtke Eko-Murvica Lovorko Gržac. Najbolji mladi menadžer je direktor Elektrocentra Petek Miroslav Petek, dok je najboljim menadžerom inozemnog poduzeća proglašen član Uprave Petrola Boris Antolovič.
Najboljim poduzetnikom godine proglašeni su u kategoriji velikih trgovačkih društava potpredsjednica Koncerna Agram Mladenka Grgić; u kategoriji srednjih trgovačkih društava predsjednik Uprave tvrtke Ancona grupa Markica Stanušić; te u kategoriji malih trgovačkih društava suvlasnik i voditelj PZ-a Gospoja Franjo Toljanić.
Osnivač i vlasnik tvrtke Hangar 18 Mario Kralj proglašen je najboljim projektnim menadžerom, dok su nagradu za životno djelo dobili osnivač i ravnatelj bolnice za oftalmologiju Svjetlost Nikica Gabrić te vlasnica i direktorica tvrtke Bernarda Bernarda Cecelja.
Imena 15 dobitnika nagrade Menadžer godine u devet kategorija, objavljena su u petak na Susretu CROMA-e 2018. u sklopu kojega je održano međunarodno savjetovanje „Kako unaprijediti regionalnu suradnju menadžera i poduzetnika?”
Predsjednik CROMA-e Vladimir Ferdelji istaknuo je na tom savjetovanju važne faktore uspješnog poslovanja: povjerenje, interaktivnu brzu razmjenu informacija i obrazovanje. Smatra da bi se, unatoč tome što postoje opći elementi i pravila poslovanja, trebalo izboriti za skup pravila odnosno kodeks s kojim bi trebalo ići prema vladama.
Velikim problemom Europe proglasio je migracije, no rekao je kako one za nas još uvijek nisu tako opasne, jer nismo zemlja u kojoj migranti traže ekonomsku sreću.
No, ocijenio je kako će regija uskoro biti izuzetno izložena mikroekonomskim migracijama, osvrnuvši se time na odlazak hrvatske mladeži u druge zemlje.
Gabrić: Mladi do posla samo preko veze
Za nas je jedino rješenje ulagati u mlade, ali oni se u državnom sektoru ne mogu zaposliti ako nisu pripadnici političkih kasta, onih koji su podobni, poslušni, imaju novac ili vezu, ocijenio je Nikica Gabrić.
“Znači, vi nemate šansu dobiti posao u državnoj bolnici, kao doktor, ako nemate veze ili novac”, rekao je Gabrić dodavši kako to nije samo tako u Hrvatskoj.
“Najbolji đaci koje ja uzimam nisu dobili posao, ne zato što su loši, nego nije imao tko za njih intervenirati ili njihovi roditelji nisu kupili radno mjesto”, ustvrdio je.
Rekao je kako to vidi kao priliku.
“Zato što smo sposobni natjecati se u zdravstvu s državom, sposobni smo izvoziti usluge i primiti cijelu silu obrazovanih ljudi, mladih doktora, medicinskih sestara, tehničara, svih medicinskih struka da nadomjeste one koji su iz Hrvatske otišli”, kaže Gabrić.
“I vjerujte mi, ta djeca, za razliku od hrvatske djece, su puno angažiranija, jer većini hrvatske djece roditelji su već kupili stan, i auto, i njima se baš ne da raditi na poslu, a ova djeca su uvjetno rečeno gladna, žedna i ulažu u sebe da bi dali doprinos”, rekao je Gabrić. (H)