Europski klimatski pakt

In Ekologija
Europski klimatski pakt

Europska komisija pokrenula je europski klimatski pakt, inicijativu na razini EU-a kojom poziva građane, zajednice i organizacije da se angažiraju u borbi protiv klimatskih promjena i izgradnji zelenije Europe. Klimatski pakt je dio europskog zelenog plana, a zamišljen je kao platforma koja će svima omogućiti da dijele informacije, raspravljaju, aktivno sudjeluju u rješavanju klimatske krize i priključe se pokretu za zaštitu klime koji u Europi sve više dobiva na važnosti.

Izvršni potpredsjednik za europski zeleni plan Frans Timmermans istaknuo je: “Europski klimatski pakt okupit će sve one koji žele nešto poduzeti za dobrobit našeg planeta. Namjera je svima u Europi pomoći da daju svoj doprinos u svakodnevnom životu, dati im priliku da se aktivno uključe u zelenu tranziciju i inspiriraju jedni druge. U borbi protiv klimatskih promjena svatko od nas može nešto poduzeti i svi možemo doprinijeti”.

Komisija je prije godinu dana pokrenula europski zeleni plan za preobrazbu EU-a u pravedno, zdravo, održivo i prosperitetno društvo i bolji odnos prema prirodi. Komisija uvodi politiku i propise koji su potrebni za sustavne promjene, ali rješenja opisana u zelenom planu mogu biti uspješna samo ako se svi uključe i aktivno doprinose.

Europska komisija je europski klimatski pakt prvi put najavila u političkim smjernicama predsjednice von der Leyen, objavljenima u srpnju 2019. U Komunikaciji o europskom zelenom planu u prosincu 2019. dodatno su razrađeni ciljevi klimatskog pakta. Rezultati otvorenog javnog savjetovanja koje je trajalo od ožujka do lipnja 2020. pridonijeli su pripremi objavljene Komunikacije.

Informiranje javnosti i popratne mjere
Europski klimatski pakt omogućuje ljudima svih zanimanja i iz svih društvenih slojeva da se povežu i kolektivno razvijaju i provode rješenja za klimatske probleme, od najmanjih do najvećih. Ako razmjenjujemo ideje i inspiriramo jedni druge, naš će kolektivni utjecaj biti višestruko veći. Pakt je otvorena, uključiva i rastuća inicijativa za zaštitu klime. Regije, lokalne zajednice, industrija, škole i civilno društvo pozvani su da razmjenjuju informacije o klimatskim promjenama i uništavanju okoliša te o tome kako se nose s tim problemima koji nam ugrožavaju egzistenciju. Radom na internetskoj platformi i u dijalogu i razmjeni mišljenja s građanima poticat će se povezivanje digitalne i zelene tranzicije.

Komisija je objavila otvoreni poziv pojedincima i organizacijama da postanu ambasadori klimatskog pakta, koji će svojim će primjerom motivirati svoju zajednicu da se angažira u zaštiti klime.

Ideja klimatskog pakta je pomoći u širenju znanstveno utemeljenih informacija o klimatskim promjenama i dati praktične savjete građanima za donošenje odluka u svakodnevnom životu. Podupirat će se lokalne inicijative i poticati pojedince i kolektive na preuzimanje konkretnih obveza zaštite klime kako bi se lakše došlo do potpore i osiguralo sudjelovanje.

U početnoj fazi prioritet će biti mjere u četiri područja koja donose neposrednu korist ne samo za klimu i okoliš već i za zdravlje i dobrobit građana: zelene površine, zelena mobilnost, energetski učinkovite zgrade i zelene vještine. Ciljevi pakta su otvoreni i razvijat će se na temelju ideja i doprinosa uključenih ljudi i organizacija. Održavat će se godišnji susreti na kojima će sudionici moći podijeliti svoje znanje i iskustvo.
Službeno pokretanje inicijative

Europski klimatski pakt službeno će pokrenuti izvršni potpredsjednik Frans Timmermans na video konferenciji koja će se održati 16. prosinca od 9 do 11 sati po srednjoeuropskom vremenu. Bit će to prilika za predstavljanje prvih ambasadora europskog klimatskog pakta, raspravu o predstojećim obvezama u okviru pakta i izlaganja posebnih gostiju o onome što svatko od nas može poduzeti u borbi protiv klimatskih promjena.

Uzimajući u obzir brojnost i raznolikost klimatskih mjera u Europi, Komisija poziva pojedince, poduzeća i organizacije civilnog društva da organiziraju popratna događanja uz klimatski pakt. To bi omogućilo rasprave na različitim jezicima kako bi se približilo lokalnim zajednicama, te posvetila veća pozornost određenim temama ili istaknula uloga određenih skupina ili sektora u klimatskom paktu.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design