Rast prosječne plaće

In Zaposlenost / plaće
lova

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024. godine iznosila je 1.315 eura, što je nominalno i realno na istoj razini u odnosu na lipanj 2024. godine.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024. iznosila je 1.821 euro, što je nominalno i realno više za 0,1% u odnosu na lipanj 2024. godine.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za srpanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2.248 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 856 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za srpanj 2024. godine isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3.290 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1.111 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024.godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 15,2%, a realno za 12,7%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 15,3%, a realno za 12,8%.

Medijalna neto plaća za srpanj 2024. iznosila je 1.130 eura, što je u odnosu na lipanj 2024. više za 2,2%, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine za 14,8%. Medijalna bruto plaća za srpanj 2024. iznosila je 1.537 eura, što je u odnosu na lipanj 2024. više za 2,6%, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine za 16,0%.

Budući da predstoje pregovori sa sindikatima u javnom sektoru o osnovici plaća, kao i određenim pravima u granskim kolektivnim ugovorima ostaje za vidjeti kao će se to odraziti na buduće kretanje prosječnih plaća, te kako će se tome prilagoditi u realnom sektoru.

Svakako bi bio koristan i podatak koji se ne objavljuje o vrlo raširenim neporeznim isplatama kojima se „kompenzira“ izostanak formalnog rasta plaća, što dugoročno šteti zaposlenicima kao budućim umirovljenicima, ali se istovremeno ne uključuje u formulu za redovno usklađivanje sadašnjih mirovina, te izostaju i prihodi proračuna budući se ne obračunavaju porezi i doprinosi na takve isplate.

U međuvremenu nema naznaka niti inicijativa socijalnih partnera i Vlade da se pitanje politike plaća uredi nacionalnim tripartitnim sporazumom, a što je i jedna od temeljnih zadaća Gospodarsko-socijalnog vijeća.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design