Mali iznajmljivači traže povlačenje zakonskih izmjena

In Iz zemlje
turizam

Građanska inicijativa “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” u petak je zatražila žurnu reakciju na predložene zakonske porezne promjene, te hitno povlačenje prijedloga izmjena zakona o ugostiteljskoj djelatnosti iz procedure.

U dopisu poslanom medijima u petak iz te inicijative tvrde da “predstavlja interese više od 400 tisuća malih iznajmljivača i članova njihovih obitelji u Hrvatskoj” te da “već godinama traje sustavna medijska kampanja koja uporno pokušava izazvati mržnju i zavist prema malim obiteljskim iznajmljivačima”.

Na dopisu se ne navodi ime za kontakt, osim info email adrese i linka za web stranicu, na kojoj također nema kontakt telefona ili osobe, kao ni datuma kada je građanska inicijativa pokrenuta.

Na webu se navodi da ih se naziva rentijerima – ljudima koji lagodno žive od rente i okrivljuje za sve što je loše u društvu, te da je vrijeme da to prestane.

Slično se kaže i u dopisu, kojeg, kako kažu, šalju u povodu prijedloga Vlade za donošenje paketa zakonskih odredbi koje se tiču “navodnog rješavanja priuštivog stanovanja i navodnog pravednijeg oporezivanja u sklopu pružanja ugostiteljskih usluga”.

Inicijativa Spasimo male obiteljske iznajmljivače, tvrdi da su privatni iznajmljivači “strahovito zabrinuti” za egzistenciju i mogućnost daljnjeg rada.

Mole direktore turističkih zajednica, načelnike i gradonačelnike i vijećnike u tijelima lokalne uprave i samouprave, za hitnu reakciju prema Vladi na predložene zakone, jer smatraju da će nastati velika i nepovratna šteta za male obiteljske iznajmljivače i njihovih obitelji, ali i ostale koji se na njih oslanjaju.

Smatraju da se o većini odredbi i mjera koje se tiču malih obiteljskih iznajmljivača nije raspravljalo izravno s njima, niti su se izradile adekvatne ekonomske, socijalne i ostale analize o učincima predloženih mjera pa se bez toga ne mogu ni sveobuhvatno sagledati svi problemi i zahtjevi koje se žele riješiti.

Traže da se prijedlog izmjena Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti povuče iz hitne procedure.

Predlažu hitnu reviziju poreznog tretmana malih obiteljskih iznajmljivača, obveze dobivanja suglasnosti kvalificirane većine suvlasnika u zgradama i definiciju domaćina.

Zahtijevaju i brisanje dijela prijedloga zakona i to odredbi koje se odnose na definiranje i razlikovanje između domaćina i iznajmljivača, kao i obvezu retroaktivnog prikupljanja kvalificirane većine suvlasnika od 80 posto za apartmane u višestambenoj zgradi u roku od pet godina.

Prikupljanja potpisa suvlasnika smatraju izrazito diskriminirajućim i nepraktičnim rješenjem koje nije obuhvatilo sve slučajeve davanja prostora u najam (podstanare i sve ostale brojne djelatnosti koje se obavljaju u zgradama) i koje će značajno unazaditi odnose među ljudima.

Brisati i dio prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o lokalnim porezima

Iz inicijative predlažu i brisanje dijela prijedloga zakonskih izmjena koje se odnose na obvezu plaćanja poreza na nekretnine malih obiteljskih iznajmljivača.

U tom prijedlogu su, objašnjavaju, sve gospodarske i turističke djelatnosti kao i mali i srednji obrti, oslobođeni od plaćanja poreza na nekretnine, osim malih obiteljskih iznajmljivača, kojima su “na brutalan i protuustavan način povrijeđena temeljna ljudska prava i slobode upravljanja svojom imovinom”.

Smeta im i što se predlaže povećanje paušalnog poreza na dohodak za više od 600 posto, odnosno s minimalnih 19,9 na minimalno 150 eura po krevetu (u prvoj zoni indeksa turističke razvijenosti u koju spada velika većina kreveta u vlasništvu malih iznajmljivača).

“To je povećanje porezne obveze nezabilježeno u povijesti hrvatskog poreznog zakonodavstva. Stoga predlažemo da se uvede pravednije oporezivanje malih obiteljskih iznajmljivača uvođenjem paušala po primjerenim kategorijama ostvarenog prometa (slično kao za paušalni obrt), za zaštitu opstojnosti malih obiteljskih iznajmljivača na području određene/vaše turističke zajednice i području cijele Hrvatske”, dodaju.

(Hina)

You may also read!

Konferencija: Energetski sektor – prilike i izazovi

Održana konferencija: Energetski sektor – prilike i izazovi

U petak 22.11. u zajedničkoj organizaciji Privredne banke Zagreb (PBZ), dio Intesa Sanpaolo Grupe i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP)

Read More...
Predstavljeni rezultati istraživanja o kupovnim navikama i novim trendovima u trgovini

Predstavljeni rezultati istraživanja o kupovnim navikama i novim trendovima u trgovini

Prilagodba tržišnim trendovima i pravovremeni odgovor na potrebe potrošača ključni su faktori za dugoročno uspješno poslovanje trgovaca, poručeno je

Read More...
sime-erlic

Ministar Erlić najavio 14 novih poziva za financiranje projekta iz EU fondova, na raspolaganju više od 550 milijuna eura

HUP Udruga profesionalaca za fondove EU organizirala je konferenciju na kojoj su poduzetnici i predstavnici ministarstava i agencija razgovarali

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design