Ministrica Tramišak uputila je danas povjerenici Ferreiri Zahtjev za dodjelu sredstava iz Fonda solidarnosti Europske unije

In Financije i gospodarstvo
eu

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije uputilo je danas Europskoj komisiji Zahtjev za dodjelu sredstava iz Fonda solidarnosti Europske unije te je zatražilo isplatu predujma.

Serijom potresa od kojih se prvi dogodio 28. prosinca 2020. godine, a najsnažniji 29. prosinca 2020. godine magnitude 6,2 M s epicentrom 5 kilometara jugozapadno od grada Petrinje, prouzročena je velika šteta u javnom i privatnom sektoru na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije, Grada Zagreba te ostalih županija Republike Hrvatske.

Procijenjena vrijednost ukupne izravne štete prouzročene potresom, sukladno pravilima Europske unije, iznosi 41.633.410.427 HRK (5.508.740.811 EUR ) što čini 10,21 % BND-a (bruto nacionalnog dohotka) Hrvatske i više je od 0,6 % BND-a Republike Hrvatske tj. minimalne vrijednosti izravne štete kako bi se ista mogla proglasiti elementarnom nepogodom velikih razmjera. Hitne mjere za koje se mogu dobiti sredstva iz Fonda su:

  • vraćanje u ispravno radno stanje infrastrukture i pogona u energetskom sektoru, u području vodoopskrbe, upravljanja otpadnim vodama, telekomunikacija, prijevoza, zdravlja i obrazovanja;
  • pružanje privremenog smještaja i financiranje službi spašavanja, radi pokrivanja potreba pogođenog stanovništva;
  • osiguravanje preventivne infrastrukture i mjera zaštite kulturne baštine;
  • čišćenje područja pogođenih katastrofom, uključujući prirodna područja, u skladu s, kad je to primjereno, pristupima utemeljenima na ekosustavima te hitno obnavljanje pogođenih prirodnih područja kako bi se izbjegli neposredni učinci erozije tla.

Sukladno regulativi Europske unije pogođena država Europskoj komisiji može podnijeti zahtjev za dobivanje pomoći iz Fonda solidarnosti Europske unije (u daljnjem tekstu: EUSF) najkasnije dvanaest tjedana nakon nastanka prve štete prouzročene nepogodom.

Vlada Republike Hrvatske zadužila je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine za koordinaciju međusektorske suradnje u okviru procesa procjene ukupne štete. Metodologija izračuna ukupne izravne štete temeljila se na pravilima EUSF-a i metodologiji Svjetske banke.

Temeljem izračuna ukupne izravne štete, izrađen je Zahtjev za dodjelu sredstava iz Fonda solidarnosti Europske unije, koji je danas ministrica Nataša Tramišak uputila povjerenici Europske komisije Elisi Ferreiri.

„S obzirom na to da procijenjena šteta iznosi 10,21% bruto nacionalnog dohotka i čini proglašenu elementarnu nepogodu nepogodom velikih razmjera, danas smo uputili zahtjev za dodjelu sredstava iz EU Fonda solidarnosti te očekujemo isplatu predujma do sredine ove godine.“, istaknula je ministrica Tramišak.

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
dan-poduzetnika

HUP: Uz uklanjanje prepreka gospodarski rast mogao bi biti i brži

Hrvatsko gospodarstvo raste po najvišim stopama u EU, ali rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska bi mogla

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design